TALLINNA TOOMKOOL       Schola cathedralis Tallinnensis

17.12.2014
Toomkooli õpilased olid klaverikonkursil võidukad
12-14. detsembril 2014 Tallinna Muusikakeskkoolis toimunud klaverikonkursil "Eesti kõla III" olid Toomkooli õpilased võidukad. 12-14. detsembril 2014 Tallinna Muusikakeskkoolis toimunud klaverikonkursil "Eesti kõla III" saavutas I B vanuserühmas III koha Patrick Malm (4P klass). Eripreemia eesti helilooja teose parima esituse eest pälvis Jakob Eduard Laul (4 P klass). Oleme uhked ja rõõmsad ning soovime noortele andekatele muusikutele edu ja vastupidavust edaspidiseks. 

10.12.2014
Advendilaadal kogutud raha kulub õppevahenditele
30. novembril toimunud Tallinna Toomkooli advendilaadal koguti õnneloosi, laadamüügi ja kohvikuga kokku 2624,15 eurot, mille eest ostetakse koolile õppevahendeid loodusainete mitmekülgsemaks õpetamiseks. 

02.10.2014
Toomkool sai sünnipäevaks tarkuseraamatu


Tallinna Toomkool on Eesti vanim kool – sel aastal möödus 695 aastat esmamainimisest. Kool taasavati kolm aastat tagasi 15. augustil ehk rukkimaarjapäeval. Kooli direktori Egle Viilma sõnul on suvisel koolivaheajal raske aastapäeva pidada. Nii otsustatigi, et sellest aastast alates tähistatakse kooli sünnipäeva teisel maarjapäeval – ussimaarjapäeval ehk neitsi Maarja sündimise päeval, 8. septembril. Toomkooli sünnipäeval peeti Toomkirikus palvus, kus laulsid nii õpilased kui õpetajad. Kõik said kingiks uue trükise «Tallinna Toomkooli väike tarkuseraamat». Raamatu on koostanud Tallinna Toomkooli õpetaja Heiki Haljasorg, toimetanud Urmas Viilma, keeletoimetaja Iris Metsmägi ja kujundaja Riina Sildvee. Tuntumatest vilistlastest joonistasid pildid oma kooli õpilased.Toomkooli õpilase päevikus on kirjakoht: «Armasta oma ligimest nagu iseennast!» (Mt 22:39). Kooli direktor Egle Viilma kirjutab raamatu eessõnas, et seda ja ka paljusid teisi tsitaate võiksime iga päev kaasas kanda. Raamatust saabki lugeda nii emakeelseid kui saksa- ja ladinakeelseid mõtteterasid. Kirja on pandud kooli väärtused ja sümbolid, eesti-, ladina- ja saksakeelne meieisapalve, kooliaasta kirikukalendris. Hea on teada oma kooli ajalugu.

 Lugeja leiab siit sada fakti toomkooli ajaloost, näiteks aastal 1319 mainitakse toomkooli esimest korda, keskajal õpiti koolis ladina keeles ja kool oli katoliiklik, luterlikuks muutus kool tõenäoliselt 1561. aastal. Või veel huvitavat: 1624–25 oli rektoriks Paul Lempelius, kellest Aino Kallas kirjutas raamatu «Reigi õpetaja», mille järgi on tehtud ka film. Stenbocki majas (praegu Eesti Vabariigi residents) oli aastast 1855 toomkooli ühiselamu, uus koolimaja ehitati aadressil Toom-Kooli 11, nüüd on seal balletikool. Toomkooli «turnisaal» ehk võimla oli Toompea 3, kus nüüd asub Eesti Kristlik Nelipühi Kirik. Toomkool suleti 1939. aastal. Kool taasavati aastal 2011 ja nüüdseks on õpilasi juba üle 100. Toomkooli vilistlaste hulgas on mitmeid ajaloolisi isikuid, näiteks Haapsalu kuurordi asutajat Hunniust, Kuusalu kirikuõpetajat ja tänapäevase eesti keele ortograafia loojat Ahrensit. Väike tarkuseraamat peaks huvi pakkuma kõigile, kes Toomkooli tegemistele kaasa elavad ja neid eestpalves hoiavad. Abeunt studia in mores – haridus jätab jälje käitumisele (Ovidius).

Allikas: Eesti Kirik, 01.10.2014

02.10.2016
Krusensterni auks loodi väljak ja avati bareljeef
Tallinna Toomkooli vilistlase Adam Johann von Krusensterni auks loodi Tallinna Noblesseri sadamasse Krusensterni väljak ja avati kuulsa meresõitja auks bareljeef. Eestis sündinud ja Tallinna Toomkirikusse maetud admiral Krusensterni huvitava elukäigi kohta saab rohkem teada SIIT. Pildi värskelt avatud bareljeefist ning uudise väljaku avamisest leiab SIIT.

 22.09.2014
Stockholmi Eesti Päevaleht kirjutab Toomkoolist
Stockholmis ilmuv Eesti Päevaleht kirjutab oma 3. septembri numbris Eesti erakoolidest, sealhulgas Tallinna Toomkoolist.LOE EDASI 

07.09.2014
Vikerraadios saade Toomkoolist
7. septembri Vikerraadio "Kirikuelu" saade oli pühendatud seekord Tallinna Toomkoolile. LOE EDASI 

07.09.2014
Toomkool tähistab oma taastamise päev


Tallinna Toomkooli taasavamine leidis aset kolme aasta eest lepingu alusel, mis sõlmiti 15. augustil - rukkimaarjapäeval Toomkirikus. Koolipere on otsustanud sel aastal Toomkooli sünnipäeva tähistada kooliaasta alguses ühel teisel maarjapäeval ehk ussimaarjapäeval. Tallinna Toomkool on Eesti vanim kool ja tähistab sel aastal juba 695. aastat esmamainimisest. Kooli kodukirikuks on Neitsi Maarjale pühendatud Tallinna Piiskoplik Toomkirik. Seetõttu on sünnipäevaks sobivaim päev just 8. september, ussimaarjapäev, mis on Neitsi Maarja sünnipäev. Kooli sünnipäeva puhul toimub Tallinna Toomkirikus hommikul kell 9.00 pidulik palvus, kus laulavad nii kooli õpilased kui õpetajad. Palvusele järgneb igas kalssis ühine sünnipäevatordi valmistamine, viktoriin ja muud huvitavat. Tavapäraseid koolitunde ei toimu. Kõigile õpilastele ja õpetajatele kingitakse ka "Tallinna Toomkooli väike tarkuseraamat", mille autor on Heiki Haljasorg ja toimetaja Urmas Viilma. Eessõna on kirjutanud keeletoimetaja Iris Metsmägi ja kujundaja Riina Sildvee. Tuntumatest vilistlastest joonistasid pildid oma kooli õpilased. 

25.08.2014
1. septembri aktus toimub Toomkirikus
Tallinna Toomkooli 2014/2015 õppeaasta pidulik aktus-palvus, koos aabitsate üleandmisega 1. klassi astujatele toimub Tallinna Toomkirikus 1. septembril kell 11.00. Oodatud on kõik Tallinna Toomkooli õpilased koos perede ja sõpradega. Palvus-aktusele on teretulnud kõik, kes soovivad olla tunnistajateks ajaloolise kooli arengule ja uue kooliaasta algusele. Palume algavale kooliaastale, õpilastele, õpetajatele, lapsevanematele ja kooli toetajatele rohket Jumala kaitset, juhtimist ja õnnistust ning usaldame end Tema hoole alla. Peapiiskop Andres Põder õnnistab õpilased kooliteele.


17.08.2014
Tallinna Toomkooli eelkool ootab õpilasi
Algab õpilaste registreerimine Tallinna Toomkooli eelkooli. Oodatud on lapsed, kelle koolitee algab 2015/2016. õppeaastal. Eelkooli õppekava sisaldab lugemist, kirjutamist, arvutamist, inglise keelt, muusikat, loodusõpetust ja käelist tegevust. Koolitunnid toimuvad kaks korda nädalas 15. septembrist 2014 kuni 17. aprillini 2015. Lapse eelkooli registreerimine 2014/2015. õppeaastaks kestab kuni 7. septembrini. Konkreetsed nädalapäevad, millal toimub õppetöö ja täpne päevakava antakse teada alates 9. septembrist. Eelkooli õppemaks on 80 eurot/kuus. Oma lapse saab Tallinna Toomkooli eelkooli registreerida SIIT. 

17.08.2014
Tallinna Toomkoolil uus koolitusluba

Minister Jevgeni Ossinovski 10. juulil 2014 allkirjastatud käskkirjaga väljastati Tallinna Toomkoolile 3-aastase kehtivusega koolitusluba õppetöö läbiviimiseks I-II kooliastmes. Ministri allkirjaga koolitusluba vaata SIIT

17.08.2014
Tallinna Toomkooli koori laulupeo debüüt

Galeriid Toomkooli laululastest rongkäigus ja laulukaare all saab näha meie lastele kaasaelajate galeriidest.Vaata galeriisid SIIT jaSIIT. Mudilaskoore saab laulmas näha SIIT.

24.05.2014
2P poisid külas Saksa suursaadikul

24. mail 2014 käisid Tallinna Toomkooli 2 P klassi poisid koos oma õpetaja Heiki Haljasoruga külas Saksamaa suursaadiku, Tema Eksellents Matthias Schlaga juures. Suursaadiku residents on huvitava ajalooga, sest maja on olnud ka Eesti riigivanemate residents enne Teist maailmasõda ning hoone on tihedalt seotud ka 1924. aasta kommunistide mässukatsega (selle käigus tapeti üks vahisõdur ning juhuslikult Toompeale sattunud Toomkooli inspektor Grünwald ja tema autojuht, aga riigivanem Friderich Akelil õnnestus riigivanema majast põgeneda). Pärast poiste saksakeelsete tervitussõnade kuulamist istusid poisid lauda ning vestlesid suursaadikuga erinevatel teemadel. Juttu oli jalgpallist, Saksa autodest ja Saksamaa presidendist ja kantslerist, saksa keele õppimisest, tuleviku elukutsetest ning Toomkooli vilistlastest. Suursaadikut huvitas, mis on poiste lemmikautod ning mis elukutset tuleb õppida, et selliseid autosid saaks osta. Kohtumine toimus eesti, saksa ja inglise keeles. Poisse ja õpetajat aitas tõlkida Toomkooli 2.p klassi õpilane Karl Otto Burghardt. Kohtumine oli tore ning sündmust jäävad meenutama ühispilt suursaadikuga ning foto Saksa saadiku residentsi ees koos suure Saksamaa lipuga. Fotogaleriid külaskäigust saab näha SIIT.


 

22.05.2014
Toomkooli 2.p klassi poisid Padisel
22. mail käisid Toomkooli 2.p klassi poisid koos klassijuhataja Heiki Haljasoru, kirikuõpetaja Patrik Göranssoni ja lapsevanem Algi Karitsaga Padise õppekäigul. Külastati Padise Põhikooli, Padise kloostrit (seal elasid keskajal „valgeteks munkadeks“ nimetatud tsistertslaste mungaordu liikmed, kes õpetasid kohalikele eestlaste häid kombeid, kalakasvatamist tiikides ja ravimtaimede tundmist), Padise mõisa, Harju-Madise kirikut, Forseliuse mälestuskivi (Eesti rahvakooli asutaja isa Johann Haquinus Forselius oli Rootsi ajal Tallinna toomkooli rektor) ja Harju-Risti kirikut (sealse altarimaali autor on Eduard von Gebhardt, kes on ka Toomkiriku altarimaali autor). Külastuse õnnestumisele aitasid kaasa Padise Põhikooli direktor Koit Nõlvak, kooli-raamatukogu juhataja Elle Jõeäär (andis ülevaate Padise hariduse ajaloost), Padise kloostri giid Heli Nurger ja Padise mõisahärra Karl Andreas von Ramm (tema esivanemad on ka õppinud Tallinna toomkoolis) ning üks anonüümseks jääda soovinud heategija. Pärast pidulikku lõunasööki Padise mõisas loeti Harju Risti kirikus koos Pater Noster palvet ning Patrik Göransson luges õnnistussõnad. Toomkooli Rootsi-aegne komme külastada maamõisaid ja maakirikud, sai taas elustatud.

   

24.02.2014
Pika Hermanni tornis sinimustvalge lipu heiskamine
24.veebruaril heistati Toompea Pika Hermanni tornitippu sinimustvalge lipp. Toomkooli õpetajatest oli kohal Heiki Haljasorg ning õpilased Albert, Kareli ja Olger.

 

20.01.2014
Toomkooli külastas Luterliku Maailmaliidu peasekretär

Üle 70 miljoni luterlase koondava ülemaailmse luterlikke kirikuid ühendava katusorganisatsiooni tegevjuht viibib Eestis EELK peapiiskop Andres Põderi kutsel. Tiheda mitmepäevase visiidi sisse mahub jutlustamine Tallinna Toomkirikus, kohtumised Eesti erinevate kirikute juhtidega, presidendi ja peaministriga ning tutvumine erinevate institutsioonidega. Lisaks Tallinna Toomkoolile külastas kõrge külaline EELK Usuteaduse Instituuti ja osaleb EELK Vaimulike konverentsil Roostal, Noarootsis. Peasekretär Martin Junget saadab visiidil Eestisse Tallinna Toomkooli lapsevanem ja kirikuõpetaja Anne Burghardt, kes samuti töötab Luterlikus Maailmaliidus.