TALLINNA TOOMKOOL       Schola cathedralis Tallinnensis

Kroonika 2016


08.12.2016
Tallinna Toomkooli 1P õpilased käisid Tallinna Ülikooli Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumis
Tallinna Toomkooli 1P õpilased käisid koos klassijuhatajaga Tallinna Ülikooli Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumis. Poisid lugesid vanaaegseid gooti tähti ning üritasid kirjutada hanesulega ja krihvliga. Lisaks nägid poisid tsaaride ja Martin Lutheri pilte. Klassi nurgas oli ka herned, kuhu oli võimalik saata õpilasi, kes tegid pahandust. Näha sai veel samovari, kitsekäppa, tsaaririigi kaarti, eesli silti, jõulukuuske ja kaardikeppi. Toimus usuõpetuse, emakeele ja rehkendamise tund. Väga toreda tunni viis läbi tsaariaegses koolipreili riietuses Tallinna Ülikooli Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi direktor Veronika Varik.

https3bpblogspotcom-QIhS3UOCZWEWEpAt2Us4NIAAAAAAAAA_E8Omx5P513O0mxyDQtsUAIHs-Q7PjLYJvgCLcBs320IMG_2655JPG


06.12.2016
Lapsevanemad Piret Tali ja Eerik Uueni tegid 1P ja 2P klassis programmeerimise tundi
Pühal Nikolause päeval ehk nigulapäeval tegid Tallinna Toomkoolis programmeerimise tundi lapsevanemad Piret Tali ja Eerik Uueni. Tunnid toimusid 1P ja 2P klassi poistele. Õpilastele tund väga meeldis ning tunni eesmärk sai täidetud. Poisid suutsid väikese jupi graafilise programmeerimise abil ära teha. Proovige kodus ise ka väikesed programmeerimisülesanded ära lahendada: https://studio.code.org/s/course1/stage/3/puzzle/1 . See ei ole tegelikult üldse raske.

Martinile ja Ekkele meeldib koodi kirjutada.
Piret Tali foto, 06.12.2016


04.12.2016
Advendiküünla süütamine Toomkirikus
1P klassi õpilane Nathan süütas koos tallinna Toomkoguduse abiõpetaja Meelis Rosmaga Toomkooli advendijumalateenistusel advendiküünla. Sõna advent tuleb ladinakeelsest sõnast adventus, mis tähendab tulemust. Meelis Rosma rääkis oma jutluses muu hulgas sellest, et sõnal advent on sarnane tüvi ingliskeelse sõnaga adventure ehk seiklus. Ilust advendiaega kõigile! 


08.12.2016
Ilmunud on Tallinna Toomkooli kalender
Kooli kantseleist saate osta meie kooli 2017.aasta kalendreid ja jõulukaarte (1 euro). Kalendris on iga kuu pilt mõne meie kooli klassi poolt joonistatud. Võtke sularaha kaasa,tulge koolimajast läbi ning ostke endale ja kogu suguvõsale kohe mitu kalendrit. See on parim kingitus jõuluvana kingikotti ja hea reklaam Toomkoolile. Mõnusat jõulude ootust! 
 


04.12.2016
Jõululaululugu Toomkirikus
Laupäevane JÕULULAULULUGU õnnestus! Täname Loomelabori tuumikut, kellega neljapäevahommikuti koos käisime ja arutasime, kuidas kõik see olla võiks. Täname meeskonda, kes hoolitsesid kohvilaua eest. Täname taustajõudusid, kes hoolitsesid laululehe, kalendri ja jõulukaardi valmimise eest. Täname lauluõpetajaid ja laululapsi. Ja iga kontserdikülastajat, kes ka ise südamest kaasa laulis. Täname lapsevanemat, kes aitas suurepärased muusikud- Helin-Mari Arder Trio, meieni tuua. Täname õhtujuhti Hannes Võrnot ja vaimulikke, kes kogu koosolemise tervikuks muutsid. Täname Toomkoguduse pere, kes meid lahkelt vastu võtsid ja igal rindel toetasid. Ja lõpuks soovime tänada iga lahket annetajat! Annetuse summa kasvab iga päevaga, sest koolist on võimalik osta meie kooli kalendrit ja jõulukaarte. Kuid ärgem unustage - suurim tänu kuulub Taevaisale! Kaunist teist adventi!


 

29.11.2016
Toomkoolis tegid õpilased adevendisõimi
Ilus kristlik traditsioon on tähistada advendiaega jõulusõimede tegemisega. Ka sellel aastal tegid Tallinna Toomkooli õpilased jõulusõimi Jumala auks ja oma klasside kaunistamiseks. Ühed kaunimad jõulusõimed tehti. 1P klassi poiste poolt. Poisse juhendas õpetaja Kati Savitski.

   

17.11.2016
Toimus lastevanemate üldkoosolek
Täna toimus Tallinna Rootsi Mihkli kiriku lastevanemate üldkoosolek. Arutati kirikukoolide rahastamise üle ning Toomkooli tulevaste ruumide üle. Lastevanemate üldkoosolekul valiti Tallinna Toomkooli kolleegiumisse lastevanemate esindajatena Veljo Kaptein, Kaisa Marran ja Peep Mühls. Palju õnne ja jõudu tööle!

 

17.11.2016
Isadepäeva nädal Tallinna Toomkoolis
Isadepäeva nädalal said Toomkooli isad taas meie päevi sisukamaks muuta. Aitäh kõigile isadele, kes tunde tulid andma! Siin vaid üks vahva killuke sellest nädalast. 1T klassi külastas kolm vahvat isa. Isa Andres rääkis oma kooliajast ja pisut pangandusest. Isa Kristjan tutvustas lastele malemängu. Oli vahva praktiline tegevus, kus kõik said proovida malenuppude liigutamist ja mängida etturite malet. Kolmas tore isa oli Marko Rillo, kes tõi kaasa suure hulga legosid, millest tüdrukud said meisterdada ja loodust lugusid rääkida. Oli väga meleolukas nädal koos toredate külalistega.


 

17.11.2016
Toomkooli õpilased käisid Tallinna Keskraamatukogus
Traditsiooniliselt kingib Tallinna Keskraamatukogu igale esimesse klassi tulevale lapsele uue lasteraamatu. Selle aasta raamatuks on "Härra Klaasi pöörane muuseum". Raamatukogu külastades tutvusid meie 1T ja 1P õpilased raamatukogu erinevate põnevate ruumidega ja iga laps sai omale raamatu. Kingiks saadud raamat on põneva sisuga ja on huvitavaks lugemiseks ka vanematele lastele.

 


13.11.2016
Mardipäeva tähistamine Toompea lossis
10. novembril ehk mardipäeval kogunesid Toomkooli 1. ja 2. klasside lapsed ja VHK lapsed ühtseks mardipäeva rongkäiguks. Ühises rivis liikus palju marte ja mardikesi. Igaühel seljas huvitav kostüüm või nägu varjamas muhe mardimask. Et teekond mäest üles Riigikokku oleks lõbusam, kõlas ka mardilaul. Riigikogus juba oodati saabuvaid külalisi. Mardid lõid laulu lahti, küsisid mõistatusi, soovisid häid soove. Tasuks jagati kingitusi - punapalgseid õunu ja magusaid kompvekke.
31.10.2016
EELK peapiiskop Urmas Viilma osales Lundi katedraalis toimunud luterlaste-katoliiklaste ühispalvusel
31. oktoobril kell 15.30 (Eesti aja järgi) toimus Lundi katedraalis luterlaste-katoliiklaste ühispalvus, millel osalesid Luterliku Maailmaliidu president piiskop Munib Younan, peasekretär Rev. Martin Junge ning paavst Franciscus. Ühispalvusele järgnes järelüritus "Ühiselt usus" Malmö Arenal algusega kell 17.45 (Eesti aja järgi).
 

 

 

31.10.2016
Toomkooli õpetajad käisid palverännakul Wittenbergis
Mõned Tallinna Toomkooli õpetajad käisid palverännakul Saksamaal ning külastasid Martin Lutheri ja Johann Sebastian Bachiga seotud paiku. Kõiki neid paiku tutvustas Tallinna Toomkooli lapsevanem ja kirikuõpetaja Matthias Burghardt. Külastati Schmalkaldenit, Erfurti, Wartburgi ja Wittenbergi. Teekond on järelkuulatav Raadio 7 saates „Roosiaed“.

   

18.10.2016
Muuseumitund KUMUS
2. oktoobril oli 1P väga huvitav muuseumitund (Nathani sünnipäeva tähistamine) KUMU-s.Tutvuti erinevate kunstnike töödega. Poisid vaatasid järgmisi maale: „Toomkooli konrektor Johann Georg Tideböhl“ (tundmatu autor), "Põltsamaa lossi talvine vaade" (Christian Gottlieb Welté ), "Eesti talunaine lapsega" (Carl Timoleon von Neff), "Truu valvur" (Johann Köler), "Herakles toob Kerberose põrguväravast" (Johann Köler) ja "Lorelei needmine munkade poolt" (Johann Köler). Toreda ja põneva muuseumitunni viis poistele läbi Andrus Roos. Pärast muuseumitundi õnnitleti Nathanit sünnipäeva puhul ning söödi head-paremat.


16.10.2016
5T õpilased käisid lummal rabamatkal
Klassijuhataja Reet Klettenbergi juhtimisel käisid 5T õpilased võluval rabamatkal. Raba ehk kõrgsoo on üksnes sademeist toituv soo, milles ladestub kasvav turbakiht. Rabale vastandub madalsoo, mille vesi pärineb lisaks sademetest ka põhjaveest. Toredal matkal tegi klassijuhataja kaunid loodusfotod. Tänud ka vanematele, kes sõidutasid lapsi, kostitasid pirukate ja sooja joogiga.
 


14.10.2016
Toomkoolis oli täna Kanal 2 külas
Tallinna Toomkoolis filmiti täna Kanal 2 saate „Roaldi nädal” jaoks. Saate kohta on öeldud., et see „peegeldab Eesti elu muhedal ja hoogsal moel, olles otsekohene ja aus, kuid siiski empaatiline“. Seekordses saates esinevad teiste seas Tallinna Toomkooli lapsevanemad Veljo ja Hanna Kaptein ning direktor Egle Viilma. Põgusalt näidatakse ka kaplan Meelis Rosmat ning Julius Caesari mõttetera Veni, vidi, vici. Vaata siit.

  


13.10.2016
Sügisnunnud
Lõikustänupüha järgselt kaunistavad "sügisnunnud" meie maja hoovi. Kooliõuel võib näha nii tammetõrusid, kastaneid, porgandeid, sammalt, kõrvitsaid, käbisid kui ka puulehti. Näitus pakkus silmarõõmu lastele ja kõigile kooli külastajatele. Oma osa võtsid ka neljajalgsed hoovikülastajad. Kaunist sügise jätku!
 

05.10.2016
Tänasel õpetajate päeval külastasid viiendikud konsistooriumi ja peapiiskoppi.
Õpetajate päeval kehastus peapiiskop Urmas Viilma ise koolmeistriks ja andis ühe tunni Tallinna Toomkooli viiendate klasside poistele ja tüdrukutele. Lapsed said teada, mis on konsistoorium, kes on assessor ja kuhu viib keldris olev käik. Õpetajate päeval jagus üllatusi ka koolimajas.
 


 

05.10.2016
Õpetajate päev Toomkoolis
5. oktoobril tähistati Tallinna Toomkoolis õpetajate päeva. Kõikidele lastele oli mõeldud midagi toredat. 5. ja 6. klassi õpilased said panna selga keskaegsed rõivad või peakatted ning saada rohkem teadmisi keskaegse Eesti ja Tartu kohta. Põnevad õppetunnid korraldas Tartu Linnamuuseumi giid kahel teemal: "Sees ja väljaspool keskaegset linna" ning „Kaupmeeste ja käsitööliste linn". Lisaks said õpilased näha keskaegse Tartu maketti (see oli peidetud suurde kohvrisse), kus olid näha keskaegsed Tartu kirikud, sh Tartu Toomemäel asuvat Toomkirikut. 6. klassid andsid tunde endast väiksematele õpilastele. Näiteks 1P klassis tegid 6T klassi tüdrukud mängu "Kuldvillak", kus 1P poisid said panna proovile oma teadmised matemaatikas, eesti keeles ja loodusõpetuses. Päeva lõpul käisid 1P poisid ja 1T tüdrukud Usuteaduste Instituudi majas, kus saab õppida kirikuõpetajaks, aga kus on võimalik ka niisama targaks saada, kui läbida "Kristliku kultuuriloo kursus". Lapsed said külastada auditooriume, söögisaali, kabelit ja rektori kabinetti. Lisaks said poisid ja tüdrukud proovida orelil mängimist ning teada, mis on Piibli esimene lause, mis on sabat ning kes olid Evald Saag ja Uku Masing. Päev lõppes lauluga "Au, kiitus olgu igavest" ning Pater Noster palvega ladina ja eesti keeles Usuteaduste Instituudi Püha Risti kabelis, kus asub Jüri Arraku maal "Kristus-kuningas ristil". Ekskursiooni viis läbi mag Liina Sander, kes on Pastoraalseminari juhataja assistent.

   

06.10.2016
Algab reformatsiooni juubeliaasta
Reformatsiooni juubeliaasta avatakse juba sel pühapäeval. Tegemist on oikumeenilise jumalateenistusega. Lisaks kosutavale sõnale kõlab ka palju kaunist muusikat, sealhulgas Toomkooli koori esituses. Tule koos perega! Otseülekannet on võimalik vaadata ka Tallinna TV-st.

 

04.10.2016
Parun von Maydell külastas meie kooli
Pühapäeval, 2.oktoobril külastas meie kooli parun von Maydell oma delegatsiooniga. Von Maydellite pere on Toomkooli toetanud mitmel eelneval aastal ja on valmis seda ka sel aastal tegema. Tänu toetusfondile oleme saanud kooli osta süntesaatori, korvpallirõnga ja õmblusmasinad. Oleme tänulikud von Maydelli perele!

   

28.09.2016
1P poisteklassi perepäev-sügismark Kadriorg-Pirita
1. oktoobril käisid 1P poisid ja lapsevanemad sügismatkal Kadriorg-Pirita. Ilm oli ilus. Päev oli tore. Väike laine loksus ka üle Pirita jalgtee ning mõned matkajad said pisut märjaks. Lisaks matkale said õpilased ka uusi teadmisi Kadrioru ja Pirita kohta.


 

28.09.2016
1P poisid külas Pika jala väravatornis
28. septembril külastasid 1P klassi õpilased Pika jala torni. Poisid said teada, et Pika jala tornis tegutsev kunstnik Tõnu Lauk on lõpetanud Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasiumi ja cum laude Eesti Riikliku Kunstiinstituudi. Ta on teinud Pirita kloostri sepistatud väravad (1980), Niguliste kiriku Antoniuse kabeli väravate võred (1982) ja Ivo Schenkenbergi kiivri ja turvise filmis "Viimne reliikvia" (1969). Lisaks on ta rajanud Ruhnu saare talumuuseumi. Tema tütar Katariina on mänginud Juliat Shakespeare'i näidendis "Romeo ja Julia" Tallinna Linnateatris (1992). Poisid nägid vana Tallinna Toomkooli märki (1937) ning Tõnu Laugu vanatädi sinimustvalget lippu (1938) ning said käes hoida rapiire ja panna pähe vehkleja kaitsekiivrit. Pika jala väravatornis töötanud ka sellised kunstnikud nagu skulptor Juhan Raudsepp, maalikunstnik Olev Subbi, lastekirjanik ja kunstnik Edgar Valter, maalikunstnik Valdur-Olev Ohakas, graafik Peeter Ulas, maastikumaalija Oskar Ludvig, metallikunstnik Heino Müller, kunstnik, arhitekt ja luuletaja Leonhard Lapin ning kunstiajaloolane Juhan Maiste.

 
19.09.2016
Spordipäev
19. septembril toimus Tallinna Toomkooli spordipäev. Sportlikud tegevused toimusid Snelli staadionil. Spordipäev oli lõbus ja mänguline. Mõõtu sai võtta oma klassi siseselt kui ka lihtsalt lustida põnevaid alasid läbides. Palju elevust tekitasid erinevad märkiviskamised, köievedu ja kombneeritud teatevõistlused. Päev lõppes ühise supisöömisega ja iga spordipäeval osalja sai tänutäheks oma panuse eest suu magusaks teha. 

09.09.2016
1P ja 1T õpilased Aegna saarel
9. septembril 2016 käisid Tallinna Toomkooli 1P ja 1T klassi õpilased laevaga Vesta Aegna saarel. Õpilased külastasid Põhjaranda ja Lemniku nina (Aegna saare kirdetipp) ning nägid endist suuri sipelgapesasid, ühiskasarmut, Rannakaitse komandopunkti, kivilabürinti, rändrahnu, kalmistut (kuni 1922. aastani oli kalmistu juures ka kabel). väändunud mändi ja sadamat. Lisaks toredatele mängudele, kiiguti, saadi selgeks üksteise nimed ning joodi kaevuvett. Õpiti tundma seeni (punane kärbseseen, sirmik, tatikas, pilvik, riisikas), ämblikke (ristämblik), sisalikke, samblikke (põdrasamblik, alpi põdrasamblik, islandi käokõrv, habesamblik), sammalt (harilik valvik) ja taimi (jänesekapsas, tatari piimikas, kibuvits, mesisinep, raudrohi). Üle kaheksa tunni jalutamist saarel tõi kõigile õhtul kosutava une. Õpilastega oli kaasas ka Ralfi ema.

 


Tallinna Toomkooli 1P ja 1T õpilased Aegna saare kirdetipus - Lemniku ninas

Aegna kaart. Allikas: www.aegna.ee

Rohkem pilte Aegna saare kohta näeb sellelt lingilt.

08.09.2016
Kristlike koolide ühine palverännak
Täna, ussimaarjapäeval, asusid kristlikud koolid juba teist korda ühiselt palverännakule, et tänada Jumalat ning paluda õnnistust alanud kooliaastale. Kohila Mõisakooli, Püha Johannese kooli, Püha Miikaeli kooli, Kaarli kooli ja Toomkooli lapsi oli üle neljasaja. Alustasime Toomkirikust, kust meid teele saatis õnnistusega peapiiskop Urmas Viilma ning lõpetasime Pirita kloostri vanas osas, kus päeva lõpetas piiskop msgr Philippe Jourdan. Üheskoos laulsime Neitsi Maarja sünnipäeva puhul ning kinnitasime keha maitsva supiga. Taevaisa andis suurepärase ilma ja rõõmsa meele!

     

 


05.09.2016
Elus võib kõike ette tulla
Täna oli väga vahva koogisöömine! Kuna õpetaja Aet arvas, et õpetaja Ragnel on sünnipäev, kattis ta rikkaliku pidulaua. Tuli aga välja, et õige päev on alles kuu aja pärast!!! Sellest polnud hullu midagi, kook söödi nagu niuhti! Palju naeru tükiks ajaks! Ja õpetaja Aet saab oktoobris jälle oma suurepärast kokakunsti demonstreerida.
 


 

01.09.2016
Esimene koolipäev Tallinna Toomkoolis
Kõik algas piduliku palvus-aktusega Tallinna Toomkirikus, kus kõne pidasid Tallinna Toomkooli direktor Egle Viilma ja EELK peapiiskop Urmas Viilma ning 1P ja 1T klass said aabitsa oma klassijuhatajalt ning Piiblilugude raamatu Tallinna Toomkoguduse õpetajalt Arho Tuhkrult ning laulsid Tallinna Toomkooli õpetajad. Pärast palvus-aktust oli tulid Tallinna Toomkooli 1P ja 1T klassi lapsed rongkäigus Toompealt alla koolimajja. Lippu kandis õpetaja Ahti Saares. Järgnes klassijuhatajate tund koolimajas. Esimese koolinädala mõte on Tallinna Toomkoolis kuningas Saalomonilt, kes on kirjutanud: Persona felix, qui invenit sapientiam - õnnelik on inimene, kes leiab tarkuse. (Õp 3:13)


 

23.08.2016Õpetajad alustasid täna kooliaastat palvusega Toomkirikus
Ja ongi puhkus otsa saanud! Õpetajad alustasid täna kooliaastat palvusega Toomkirikus. Peapiiskop kõneles halastaja samaarlasest ja kutsus meid kõiki üles oma ligimest armastama. Sellele järgnes ekskursioon Konsistooriumis ning õpetajate nõupidamine. Ootame põnevusega 1.septembrit.  


 

15.08.2016
XIII sajandil rajatud Tallinna Toomkool taastati 5 aastat tagasi
Palju õnne! Täna viis aastat tagasi, sõlmiti leping, kus otsustati taas avada Tallinna Toomkool! Meile kõigile- õpilastele, vanematele ja õpetajatele indu, teotahet, koostöövalmidust, heatahtlikkust, leplikkust, andeksandvat meelt, armastust, lootust ja USKU, et meie kool saaks kasvada tugevamaks, paremaks, soojemaks!

 

06.06.2016
Uued õpetajad, uued teadmised, uued väljakutsed... Aga esimesi õpetajaid ei unustata!
Ma tuhat korda tänan sind, et ootasid mu ära vend, nüüd edasi peab minema ja süda olgu mureta.....Nii laulsid täna viiendikud oma õpetajatele, et edasi minna... Uued õpetajad, uued teadmised, uued väljakutsed... Aga esimesi õpetajaid ei unustata! Aitäh, õpetajad Mirjam ja Kaie selle hoole ja armastuse eest!

 

05.06.2016
Tallinna praostkonna laulupäevTallinna praostkonna laulupäeval osales mõnisada lauljat ja kuulajat. Nõmme Rahu kiriku aias on vaimulikke laulupäevi peetud juba enne okupatsiooniaega. Vastav astmestik lauljate tarviski on juba umbes 80 aasta eest rajatud. Kõik on harjunud ka sellega, et lauluhääle sisse kõlab aeg-ajalt vedurivile ja rongirataste login. Tänane laulupäev õnnestus suurepäraselt ja tänu Jumalale oli ka ilm kaunis ja päikeseline. Suur tänu korraldajatele, eriti praostkonna muusikajuhile Imbi Laasile, koorijuhtidele ja muusikutele, kõigile lauljatele, nii väikestele kui suurtele ning arvukale kuulajaskonnale. Tänu ka vaimulikele, kes välijumalateenistusel teenisid, eriti kohalikule õpetajale Ove Sanderile, armulauda pühitsenud piiskop Einar Soonele ning jutluse pidanud peapiiskop emeeritus Andres Põderile.

 

03.06.2016
Finis coronat opus ehk Lõpp kroonib tööd
Täna toimus selle kooliaasta viimane ühine palvus Apteegi tänava koolimaja sisehoovis... Palvuse pidas Tallinna Toomkooli kaplan Arho Tuhkru. Kool on vahapeal oluliselt kasvanud ning hoov hakkab juba kitsaks jääma. vaata siit.


29.05.2016
Eesti Vabaõhumuuseumis toimus Tallinna Toomkooli perepäev
Tallinna Toomkooli perepäeva kesksed sündmused toimusid Sutlepa kabelis Eesti Vabaõhumuseumis. Kabel pärineb eestirootslaste asualalt ning on üks vanimaid puitehitisi Eestis. Kabel on ehitatud XVII sajandil Sutlepa külas Noarootsi kihelkonnas Noarootsi kihelkonnakiriku abikirikuks. Aastast 1970 asub kabel Eesti Vabaõhumuuseumis   

23.05.2016
Põrandaõppest
"Kas me tõesti õpime täna põrandal?" imestas täna üks esimese klassi noormees. Enne kui õpetaja jõudis suugi lahti teha, vastas teine noormees: "Miks mitte, inimene pidi isegi magades õppima. Aga meie ju ei maga!"..... Puhas rõõm!

 

20.05.2016
Ootame sügisel kõiki vahvaid mudilasi eelkooli!
Täpsem info kooli kodulehel: http://tallinnatoomkool.ee/vastuvott/eelkooli-registreerimine 
Jagage kuulutust, et info jõuaks õigete peredeni.

 

11.05.2016
Kullo Lastegaleriis avati näitus "Kodu".
Täna avati Kullo Lastegaleriis näitus "Kodu". Muude vahvate tööde hulgast võib leida ka Toomkooli õpilaste kunstiteoseid. Tänud õpetaja Kailile ja kõikidele meie kooli kunstiõpetuse õpetajatele ning lastele! Tänud ka õpetaja Anule VHK-st, kes meid "kampa" võttis! Näitus jääb avatuks 21.maini.


 


10.05.2016
Vatikani riigisekretär lehvitas Tallinna Toomkooli poistele
Vatikani riigisekretär Pietro Parolin tegi 10. – 11. mail 2016 ametliku visiidi Eestisse, millega märkis Eesti ja Püha Tooli vaheliste diplomaatiliste suhete taastamise 25 aastapäeva. Enne kohtumist presidendi, välisministri, Riigikogu esimehe ja peaministriga lehvitas Vatikani riigisekretär ka Tallinna Toomkooli 4P klassi õpilastele. Seejärel osales kardinal Pietro Parolin jumalateenistusel Tallinna toomkirikus ja pidas õhtul missa Tallinna Peeter-Pauli katedraalis. Ajakirjanikega vesteldes avaldas kardinal Pietro Parolin lootust, et paavst Franciscus külastab Eestit tõenäoliselt 2018. aastal. Riigisekretäri vapil on ladinakeelne moto: Quis nos Separabit A Caritate Christi? – Kes võib meid lahutada Kristuse armastusest?
 

08.05.2016
Emadepäeva tänu
Armsad emad, vanaemad, ristiemad! Aitäh teile hoole, armastuse ja aja eest, mille pühendate oma lastele. See on "amet", mille taolist ilmas pole ning "tasu" on suurim - lapse kallistus, sülle pugemine ja põsemusi:) Tänud Taevaisale! Kaunist emadepäeva!

 

06.05.2016
Eestimaad tutvustamas.
Täna osales meie kooli õpilane Birgitta-Simi Destini kristliku kooli tundides, kus tutvustas Eestimaad, ajalugu, sümboleid ja loomulikult ka oma kooli. Erilist huvi tundsid Florida noored eesti keele vastu. Kirjanduse tunnis analüüsisid õpilased ja õpetajad Piibli kirjakohta (Psalm 139). Päeva keskel oli tunniajane paus, kui lapsed said õues mängida. Päeva lõpetas ajaloo tund, kus taas räägiti Eestist - vabadusest, okupatsioonist ja taasiseseisvumisest. Kohalikud õpilased ja õpetajad olid siiralt üllatunud, kuidas "võõramaa" tüdruk nii head "nende" keelt räägib. Tänud, teacher Kristin ja Miikaeli Ühenduse Keeltekeskus!

   

06.05.2016
Soojad tervitused Destinist.
Direktor Egle Viilma osales rahvusvahelisel seminaril Destinis (Ameerika Ühendriigid, Florida osariik), mille peateemadeks on jüngerlus ning teenimine. Eelkõige on juttu koguduste tasandil, aga peaaegu igal sammul sai paralleele tuua ka kooliga. Et toimida, ei tohi oodata, et teised teevad, vaid ise tegutseda. Teiseks: kõike, mis toimib, ei tohi endale hoida, vaid tuleb jagada. Kolmandaks: tuleb kuulutada Jumala Sõna ja Tema imetegusid. Mitte vaid suletud uste taga, vaid avalikult. Ja viimaks (aga mitte lõplikult): tuleb olla tänulik ja seda välja näidates ja öeldes!

 

01.05.2016
Lehekuul üllatas Toomkooli peret õpetaja Margeti vahva stend
Head lehekuud tervele Toomkooli perele! Ja suur tänu 4.p klassile ja nende vahvale õpetajale Margetile sellise vahva stendi eest Apteegi tänava koolimaja trepikojas!
 


17.03.2016
Lennart Meri kuldsed sõnad
Eesti president Lennart Meri on öelnud: "Ma mõtlen selle peale, et igal perekonnal on üks väga lihtne eesmärk: oma lapsed suureks kasvatada, näha oma lapselapsi ellu astumas. Ja näiliselt see on kaugel poliitikast. Tegelikult see ongi poliitika ainus mõte."

(Intervjuu Urmas Otile; ära toodud 14.03.16 AK-s)

   


05.04.2016
Kultuuriinimeste ja ühiskonnategelaste ühispöördumine
Eesti 75 juhtivat kultuuri-ja ühiskonnaelu tegelast tegid ühispöördumise, milles kutsutakse valitsust, riigikogu ning haridus- ja teadusministeeriumit peatama erakooliseaduse muutmine, millega kaoks kohustus maksta erakoolidele tegevustoetust. Vaata siit. Lisaks vaata ka Tõnis Mägi videopöördumist  erakoolide kaitseks siit.

 


 

26.03.2016
Peapiiskop Urmas Viilma pöördumine ülestõusmispühade puhul
Kauneid ülestõusmispühi kõigile. Vaata siit.

   

15.03.2016
Head ehituskivid
Täna külastasid meie kolmandikke Piia ja Lii EELK Perekeskusest. Esmalt pidasid nad tunni suhetest (abiks paarisuhte ehituskivid) ning seejärel toimus pidulik õnnitlemine. Nimelt toimus eelmise aasta lõpus Perekeskuse eestvedamisel joonistuste ja lugude konkurss teemal " Hea lapsevanema kümme käsku". Selle võitis meie kooli Remi! Palju õnne!!!


   

15.04.2016
Õpetajate Leht: Kuidas kasvab vooruslik inimene?

 Tallinna Toomkooli õpetaja Heiki Haljasorg vastas Õpetajate Lehe ajakirjaniku Raivo Juuraku küsimusele: „Kuidas kasvab vooruslik inimene?“ järgmiselt: 

Aristoteles on öelnud, et voorused kujunevad välja siis, kui me neid päevast päeva harjutame. Aga üks ladina sentents ütleb, et haridus jätab jälje käitumisele: Abeunt studia in mores. Seega saab voorusi õpetada. Kui õpime selgeks ladinakeelse lause „Vaprale ja ustavale pole miski võimatu” (forti et fideli nil difficile), siis see ei ole nii, et õppisime lihtsalt selle lause ära. See lause tuleb meile raskes olukorras meelde, julgustab meid. Cicero on öelnud, et aus elu on õnnelik elu (Honesta vita beata est). Sellinegi mõttetera võib anda mõnele inimesele kriitilises olukorras meelekindlust. 

Toomkoolis õpetasin oma õpilastele igal nädalal ühe ladinakeelse mõttetera selgeks. Kordasime seda nädala jooksul iga päev, kuni see ka kõige nõrgemal õpilasel selge oli. Jõuluvanale suutis mõni ette kanda paarkümmend ladinakeelset sententsi, milles oli igaühes sügav mõte. Need olid algklassilapsed, aga ladina keel polnud neile probleem. Üks poiss ütles isegi, et ladina keel on kergem kui kirjatehnika – seal peab kogu aeg ümber tegema. Londoni linnapea Boris Johnson on öelnud, et kes on õppinud ladina ja vanakreeka keelt, see ei tee pahandust. Aga miks peaksid vanad keeled olema kättesaadavad ainult eliidile? Kõik lapsed, kes tahavad, peaksid saama neid õppida. See oleks väärtuskasvatuse oluline osa.“ 

01.04.2016
Toimus Eesti Kirikute Nõukogu konverents „Voorused ja väärtused“
01.04.2016 toimus Tallina Ülikoolis eluväärtuste aasta raames Eesti Kirikute Nõukogu ja Siseministeeriumi ühine hariduskonverents „Voorused ja väärtused“. Konverentsil osales 150 huvilist. Kõlama jäi kristliku vooruse ja väärtuskäsitluse elujõud, mis aitab ületada ühiskonnas probleemiks olevat vastuolu deklaratsioonide ja tegelikkuse vahel. Dialoogilised ettekanded pidasid: Joonas Hellerma ja Joosep Tammo, David Vseviov ja Orest Kormašov, Ringo Ringvee ja Raul Rebane, Ülle Luisk ja Signe Aus. Paneeldiskusioonis osalesid Meego Reemel, Karmen Maikalu, Marko Tiitus ja Einike Pilli. Töötubasid juhtisid Anatoli Ljutjuk, Heiki Haljasorg, Lii Lilleoja ja Pille Havakats, Mari Vahermägi, Sven Joonatan Siibak ja Toomas Jürgenstein. Õhtumõistkluse pidas Jaak Aus. Üritust kajastas Õpetajate Leht, kus andsid intervjuud Heiki Haljasorg, Toomas Jürgenstein ja Joosep Tammo. Ürituse peakorraldajad olid Kristiina Krabi ja Einike Pilli. Üritust väisasid ka mitmed Tallinna Toomkooli õpetajad.

 

29.02.2016
Kohtumine tuntud lastekirjaniku Kätlin Vainolaga
Täna käisid 2.t, 3.t ja 3.p klass Keskraamatukogus kohtumas tuntud lastekirjaniku Kätlin Vainolaga.Kirjanik luges meile ette vahvaid kohti oma raamatutest ning rääkis lapsepõlvest. Lõpetuseks saime veel tema lõbusale raamatule "Lift" pika järje joonistada. Loodame, et nii mõnigi väike lugeja saab sellistest kohtumistest innustust ja hakkab ka ise kunagi lastele lõbusaid lugusid kirjutama.
 


 

24.02.2016

Toomkool õpetajad ja õpilased osalesid lipuheiskamisel Toompeal

24.02.2016 tähistatakse Eestis Eesti Vabariigi aastapäeva. On saanud toredaks tavaks, et sellel päeval on Pika Hermanni torni sinimustvalge lipu heiskamise juures ka väike seltskond Tallinna Tookooli inimesi. Seekord oli kaasas ka Tallinna Toomkooli lipp, mis lehvis samuti Eesti Vabariigi aastapäeva auks. 
 
19.02.2016

Eesti Vabariigi aastapäeva aktus
Toomkooli aktusel Rootsi-Mihkli kirikus kõlasid isamaalised laulud, luuletused ja kõned ning autasustati omaloominguvõistluse parimaid. Palvuse pidas Arho Tuhkru. 

 

02.02.2016
Mõtteid küünlapäevast jagab õpetaja Patrik Göransson
Küünlapäeval pühitseme Issanda templissetoomist Tema 40. elupäeval. Õnnistades last ja Tema vanemaid ülistab vana Siimeon Jumalat pääste eest, mille Ta on valmistanud kõigi rahvaste silme ees, ja valguse eest, mida Ta on andnud paista oma rahvale Iisraelile. Vaata siit.
 20.01.2016
Tallinna Toomkooli direktor rääkis raadios Tallinna Toomkoolist
Raadiosarjas Schola et Ecclesia rääkisid Tallinna Toomkooli direktor Egle Viilma ja saatejuht Heiki Haljasorg Talllinna Toomkooli väärikast minevikust ja põnevast olevikust. Kuula siit.